Najnowsze artykuły

Kaufland prosi klientów o wsparcie dla...

Kaufland regularnie udziela pomocy potrzebującym, współpracując z organizacjami charytatywnymi, aby skutecznie docierać z wsparciem tam, gdzie jest...

Czytaj Więcej

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Co miesiąc każda rodzina musi uregulować między innymi opłaty za zużytą energię elektryczną. Rodzina z dwójką dzieci, która nie potrafi rozsądnie gospodarować, musi płacić rachunki za prąd przekraczające nawet 400 zł. Są jednak sposoby, które pozwolą na obniżenie rachunków za energię elektryczną. W tym artykule zdradzimy Wam proste i sprawdzone sposoby, dzięki którym Wasze rachunki za prąd będą niższe. Można sporo zaoszczędzić wprowadzając w swoje codzienne nawyki kilka drobnych zmian. Zachęcamy Was do lektury i mamy nadzieję, że skorzystanie, jeśli nie ze wszystkich, to przynajmniej z naszych niektórych porad.

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Wysokie rachunki za prąd pożerają znaczną część miesięcznych dochodów sporej liczby osób. Wydatki ponoszone na ten cel można zmniejszyć w bardzo prosty sposób. Jednym z pożeraczy prądu w naszych domach i mieszkaniach są podłączone do kontaktu urządzenia elektroniczne, mimo że w danym momencie z nich nie korzystamy. W przypadku telewizorów, ładowarek do telefonów oraz drukarek najczęściej samo wyłącznie przyciskiem nic nam nie da – większość tych urządzeń ma tak zwany tryb czuwania. W dalszym więc ciągu urządzenia te pobierają prąd, a my dziwimy się, skąd takie wysokie rachunki. Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka lub podłączenie kilku sprzętów do listwy przepięciowej (można odłączyć w niej zasilanie jednym przyciskiem), sprawi, że przestaną one pożerać prąd. Skutek będzie taki, że miesięcznie zaoszczędzimy kilka złotych. Możemy również w każdej chwili zmienić dostawcę energii na takiego, którego warunki są bardziej atrakcyjne. Możemy też obniżyć swoje rachunku, gdy wybierzemy inną taryfę.

Ostrożnie podchodźmy do promocji -  niższa cena za 2 kWh może być niska, ale opłata dystrybucyjna może być znacznie wyższa, w efekcie nadal będziemy płacić wysokie rachunki! Sposobem na niższe rachunki jest także wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Warto jednak wiedzieć, że żarówki energooszczędne najwięcej prądu zużywają wtedy, gdy włączamy światło, dlatego gdy z pomieszczenia wychodzimy na krótko, nie gasimy światła. Jak najdłużej korzystajmy także z naturalnego światła. Nie zasłaniajmy okien, nie ograniczajmy dostępu światła ustawiając przed oknem rozłożyste kwiaty. Oszczędności jakie zrobimy to około kilku złotych miesięcznie. Gdy kupujemy nowe sprzęty AGD, wybierzmy te energooszczędne. Jedynym ze sprzętem AGD, które użytkowane jest non stop jest lodówka. W wielu przypadkach to właśnie ona sprawia, że nasze rachunki za energię elektryczną są tak wysokie. Szukajmy nie tylko energooszczędnej lodówki, ale także innych urządzeń AGD. Są one oznaczone symbolem A++ lub A+++. Wymiana starych sprzętów na nowe sprawi, że w skali roku nasze rachunki za prąd znacznie się zmniejszą. Po wymianie sprzętów na nowe miesięcznie zaoszczędzić możemy nawet kilkanaście złotych. Silne oświetlenie nie jest nam potrzebne, gdy oglądamy telewizję czy czytamy książkę. Używanie oświetlenia punktowego zamiast sufitowego to także sposób na oszczędzanie prądu. Pomieszczenie bardzo dobrze oświetli kilka małych lamp podłogowych czy stołowych. Może to nam przynieść kilka złotych oszczędności każdego miesiąca. Wymień elektryczny czajnik na tradycyjny – ten pierwszy, gdy nie potrafimy w nim gotować ekonomicznie, może zużywać naprawdę dużą ilość energii. Jeśli masz kuchenkę, która jest zasilana gazem ziemnym, zastanów się nad kupnem tradycyjnego czajnika – gaz w dalszym ciągu kosztuje mniej niż prąd. Oszczędność jaką przyniesie Ci ta zamiana to kilka złotych co miesiąc. Jeśli masz czajnik elektryczny – gotuj w nim tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz. Pamiętaj, że im więcej wody do niego wlejesz, tym więcej zużyje on energii.